למה פמיניזם עכשיו?

פרופ' דפנה יואל היא ראש ועדת דוקטורט בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. חוקרת שאלות הנוגעות במין, מגדר ומוח, כולל השאלה האם יש 'מוח נקבי' ו'מוח זכרי', והקשר בין מין, מיניות וזהות מגדרית.

פמיניזם בשבילי הוא דרך להסתכל על העולם ולשאול: האמנם? האמנם ככה חייב להיות? ועוד יותר מזה: האמנם ככה זה? 

בשנים האחרונות אני שואלת את השאלות הללו לגבי מין, מוח ומגדר. 

"האמנם יש מוח נקבי ומוח זכרי"?

"האמנם יש נשים וגברים"?

להפתעתי, התשובה לשתי השאלות הללו היא: "לא".

אני רוצה לחדד: זה לא רק שנקבות וזכרים לא חייבים להיות כפי שהתרבות מספרת לנו שהם צריכים להיות. את זה הפמיניזם גילה לנו מזמן. 

אנשים פשוט לא ככה, כבר עכשיו, כאן, בעולם הפטריארכלי שאנחנו חיות וחיים בו, שמנסה למגדר את כולנו מרגע לידתנו ואפילו קודם. 

ולא רק פמיניסטיות, וקווירים וטרנסים וטרנסיות הם לא ככה. כמעט כולם לא ככה. 

במחקרים שלי על מוח ועל מגדר, מצאתי בודדים שהם כן. שהם גבר או אשה. בוודאי, יש הרבה מאד אנשים, כמעט כולם בינתיים, שחושבות שהן אשה או גבר. אבל נדיר מאד להיתקל באשה או בגבר.

אסביר למה אני מתכוונת:

אנחנו מחלקים אנשים לנקבות ולזכרים לפי צורת אברי המין. ובאמת, בערך ל 99% מבני האדם יש אברי מין זכריים או נקביים, ורק לאחוז בערך יש אברי מין שלא מתאימים לאחת מהקטגוריות הללו. כשמישהי אומרת שהיא נקבה, אני יודעת בוודאות כמעט מלאה שיש לה אברי מין נקביים ושאין לה אברי מין זכריים. וכשמישהו אומר שהוא זכר, ההיפך.

אבל כשאנחנו מסתכלות באופן דומה על מוחות של אנשים, אנחנו רואות שכל מוח נראה שונה, שמוחות של נקבות ומוחות של זכרים יכולים להגיע בהמון צורות, ואין צורה אחת שמופיעה בזכרים וצורה אחרת שמופיעה בנקבות. או במילים אחרות, כשמישהי אומרת לי שהיא נקבה, אין לי שום דרך לדעת איך המוח שלה ייראה.

ואותו דבר לגבי מגדר.

כשאנחנו מסתכלות על תכונות המסווגות כנשיות ותכונות המסווגות כגבריות, כלומר, תכונות שבאופן סטטיסטי נפוצות יותר בנקבות מאשר בזכרים, או להיפך, אנחנו רואות שלאנשים יש גם תכונות נשיות וגם תכונות גבריות. במחקרים שערכתי עם עמיתי1 היה קשה למצוא ולו אדם אחד שהיו לו רק תכונות גבריות או רק תכונות נשיות. זאת למרות שבחנו רק עשר תכונות שכאלו.

כלומר, כל הזמן אנחנו פוגשות אנשים שיש להם רק אברי מין נקביים או רק אברי מין זכריים ורק לעיתים מאד רחוקות אנחנו פוגשות אנשים שיש להם גם וגם. אבל לגבי מגדר, ההיפך הוא הנכון: כל הזמן אנחנו פוגשות אנשים שיש להם גם תכונות נשיות וגם תכונות גבריות ורק לעיתים מאד רחוקות, אם בכלל, אנחנו פוגשות אנשים שיש להם רק תכונות נשיות או רק תכונות גבריות. לזה אני מתכוונת כשאני אומרת שאין נשים ואין גברים.

החזון הפמיניסטי שלי הוא עולם ללא מגדר. עולם שבו אין משמעות חברתית ותרבותית לצורה של אברי המין שלנו. עולם בו יש אינסוף צורות להיות ולא רק שתיים, או שלוש או עשר. עולם שבו אברי המין שלנו לא קובעים מי אנחנו, ומי אנחנו לא חייב להשפיע על צורת אברי המין שלנו.


 Joel D., Berman Z., Tavor I., Wexler N., Gaber O., Stein Y., Shefi N., Pool J., Urchs S., Margulies D., Liem F., Hänggi J., Jäncke L., Assaf Y. (2015) Sex beyond the genitalia: The human brain mosaic. Proc Natl Acad Sci USA, 112, 15468–15473

שיתוף המאמר:

Facebook
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *